Cítite sa zle, padajú vám vlasy alebo máte problém s trávením? Dôvodom pretrvávajúcich problémov môže byť nesprávne množstvo minerálov a vitamínov vo vašej strave. Pokiaľ jete správne, mali by ste ich mať tak akurát a nemali by vás trápiť žiadne problémy. Výnimky však môžu nastať napríklad počas redukčnej diéty, pri náhlej zmene prostredia alebo pri dlhodobom strese. Vtedy je potrebné zistiť, akých vitamínov a minerálov máte nedostatok a doplniť ich jedlom alebo doplnkami stravy.
Vitamíny sú organické látky, ktoré sa podieľajú na metabolických procesoch. Starajú sa o premenu potravín na energiu, sú katalyzátormi pre biochemické reakcie, podporujú imunitný systém. Pôsobia tiež preventívne proti ochoreniam, sú nevyhnutné na zbavovanie sa tela škodlivín a spomaľujú degeneratívne prejavy staroby. Existuje 13 základných typov vitamínov, pričom každý z nich má v tele jedinečnú a špecifickú funkciu. Vitamíny sú buď rozpustné v tukoch alebo vo vode.
Zdrojom vitamínu A sú pečeň, vaječný žĺtok, rybí tuk, maslo. Vo forme beta karoténu je prítomný v ovocí a zelenine so žltým alebo oranžovým zafarbením, zdrojom sú však aj tmavozelené listy zeleniny, bylinky. Jeho nedostatok sa môže prejavovať zhoršeným zrakom, vplyv má však aj na pleť, vlasy a je nevyhnutný pre správny rast. Treba preto dbať na jeho dostatok u detí.
Vitamíny skupiny B predstavujú niekoľko vitamínov – B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12. Každý z nich má vplyv na inú časť nášho zdravia. Napríklad B6 pôsobí na trávenie, B2 sa podieľa na metabolizme bielkovín, tukov a sacharidov. B1 je zas dôležitý pre správnu funkciu nervovej sústavy.
Vitamíny ochraňujú naše telo pred chorobami aj stresom. Práve na jeseň a v zime má množstvo ľudí zdravotné problémy. Vyvarovať sa im môžeme preventívnym užívaním vitamínu C. Kúpiť si ho môžeme vo forme tabliet, šumienok ale aj v tekutej forme.
V súvislosti s vitamínom D sa najčastejšie spomína jeho vplyv na vstrebávanie vápnika. Málokto však vie, že hrá dôležitú úlohu aj v našom imunitnom systéme. Práve na jeseň ho môžeme mať nedostatok, jeho podstatnú časť totiž získavame zo slnečného žiarenia. Nájdeme ho aj v tučných rybách, v žĺtku, v rybom tuku a v margarínoch.
Množstvo ľudí má obavy zo starnutia. Práve dostatok vitamínu E môže pomôcť spomaliť tento proces. Má tiež silné antioxidačné účinky, je nenahraditeľný pri látkovej výmene, má vplyv na kožu a zdravú pleť, pomáha liečiť rany a odstraňovať jazvy, zvyšuje vitalitu a chuť do života.
Vitamín K podporuje vstrebávanie vápnika a vplýva tak na správny vývoj kostí. Potrebný je však najmä pre správnu činnosť pečene a zrážanlivosť krvi. Jeho dostatok je dôležitý najmä pre ľudí ktorí majú problémy s krvácaním z nosa alebo nadmerným menštruačným krvácaním.
Pri dopĺňaní minerálov je potrebné postupovať opatrne. Pokiaľ do seba budete bezmyšlienkovite hádzať jednu tabletku za druhou, môžete si viac uškodiť, ako pomôcť. Na dostatok minerálnych látok by mali dbať najmä športovci, deti ale aj osoby, ktoré sú často vystavené stresu. Náš organizmus je schopný si krátkodobo udržať rovnováhu minerálov v tele, pokiaľ však dlhodobo trpíte ich nedostatkom alebo prebytkom, dostaviť sa môžu zdravotné problémy.
Veľké množstvo ľudí trpí napríklad nedostatkom železa. To má pritom na naše telo veľmi veľký vplyv, stará sa totiž o tvorbu červených krviniek. Horčík, známy aj ako magnézium, by mali pravidelne dopĺňať ľudia, ktorí sú vo veľkom strese. Podporuje tiež obranyschopnosť, pôsobí preventívne proti kŕčom, pomáha regenerácii po fyzickej záťaži, reguluje srdcový rytmus a zaisťuje normálny stav nervovej sústavy.
Draslík je kľúčovým prvkom na zachovanie správneho srdcového rytmu, sodík zase organizmus potrebuje na stimuláciu nervov a fungovanie svalov, zachovanie vyváženej rovnováhy pH tekutín v telesných bunkách. Svoju úlohu zohráva aj pri trávení.
Jód má vplyv aj na kvalitu nechtov, vlasov a zdravie kože. Ovplyvňuje však aj fungovanie hormónov štítnej žľazy, ktoré regulujú správanie takmer každej bunky v tele.
Na vitamíny a minerály si ozaj treba dávať pozor, pretože ich nedostatok nám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Teda najmä v prípade, že je tento nedostatok dlhodobý. Ak máte pretrvávajúce problémy so zdravím, poraďte sa s odborníkom.