V našom uponáhľanom živote je dôležité rozoznávať uvoľnenie, pretiahnutie a posilnenie svalov. A to bez ohľadu na to, či cvičíte pravidelne alebo len zriedka. Myslíme si totiž, že také uvoľnenie a pretiahnutie svalov je nevyhnutné i pre tých, ktorí necvičia. Holt, dnešná doba nás priviedla do bodu, v ktorom sú bolesti svalov či chrbta bežnou záležitosťou.
Avšak, to že sú bežnou záležitosťou neznamená, že by sme ich mali ignorovať. Práve naopak. Je potrebné sa v tejto oblasti vzdelávať a pravidelne sa venovať cvičeniu.
Uvoľnenie svalov predstavuje skôr pasívny pohyb. Svaly uvoľňujeme pomaly, jednotlivé cviky nerobíme švihom. Cieľom týchto cvikov je najmä uvoľnenie stuhnutého svalstva, kĺbov a zároveň mierne pretiahnutie svalov. Pohyby môžeme robiť prakticky v každom smere okolo pohybových osí. Odporúčame tiež použiť krém Strong Power, ktorý vám s uvoľnením svalstva pomôže. Skvelý je aj na svalovú horúčku. Čo sa týka jednotlivých cvikov na uvoľnenie, odporúčame napr. naťahovanie v polohe „kobra“, no i samotná joga je veľmi nápomocná.
V prípade, že máte vážnejšie ťažkosti s chrbtom či svalmi, bude lepšie obrátiť sa na odborníka, ktorý vám ukáže Ako účinne bojovať proti ťažkostiam pohybového aparátu.
Pretiahnutie svalov je potrebné vtedy, ak máte skrátenú dĺžku svalov. Skrátenie sa prejavuje najmä vo väzivovej zložke svalu, vo svalovom základe a v šľachách. Cvičiť musíte pomaly a v nenáročných polohách. Odporúčame vám uložiť sa do statickej polohy, v ktorej sa budete preťahovať, zhlboka sa nadýchnuť, v polohe vydržať niekoľko sekúnd, povoliť a prejsť do úvodnej polohy a úplne sa uvoľniť. Pri naťahovacích cvikoch je nevyhnutné dodržiavať správnu formu cviku. Inak by ste si mohli ublížiť. Skúsiť môžete napr. cvik „bird dog“, rotovanie v spodnej časti chrbtice alebo strečing spodnej časti chrbta v ležme.
Posilnenie svalov, ako už z názvu vyplýva, je dôležité na posilnenie zdatnosti oslabených svalov. Cvičiť môžeme, buď iba s vlastným telom alebo i s rôznymi pomôckami – činkami, švihadlom alebo gumou na cvičenie. Pozrite si tiež Ako využiť gumu na cvičenie vo svojom tréningu. Na začiatok robíme cvičenie na posilnenie svalov tak, aby sme jednotlivé cviky koordinovali s našim dychom. Neskôr môžeme tempo zrýchliť. Čo sa týka počtu opakovaní, tak na úvod ich zvolíme menej a postupne navyšujeme. Odporúčame najmä klasické cviky, ako napr. drepy, angličáky, kľuky a na posilnenie stredu tela „dosku“.