Naše telo by sme mohli označiť ako stroj, v ktorom má každá látka svoj zmysel. Chýbajúce živiny môžu odštartovať celú škálu problémov, na konci ktorej môže byť znížená výkonnosť, zlá regenerácia či nedosahovanie dostatočných výsledkov. Aminokyseliny sú základným stavebným kameňom pre všetky bielkoviny v tele. Nie vždy nám však stačí to, čo si naše telo vyrobí samé. Vtedy je potrebné suplementovať. Dopĺňanie správnych aminokyselín navyše môže priniesť telu bonus vo forme napumpovaných svalov.
Kým si predstavíme konkrétne látky, ktoré je potrebné pravidelne dopĺňať, je dôležité objasniť si základné fakty. Keď hovoríme o aminokyselinách, veľmi často sa spomína pojem „esenciálne aminokyseliny“. Takéto látky si organizmus len veľmi ťažko dokáže vyrobiť sám, je preto potrebné dopĺňať ich zo stravy. Aminokyseliny sú dôležité pre správne fungovanie tela, ochranu svalovej hmoty, správnu funkciu hormónov a udržiavanie imunitného systému. Okrem nich poznáme neesenciálne aminokyseliny a semi-esenciálne aminokyseliny. Dnes sa však budeme zaoberať práve esenciálnymi aminokyselinami, pretože práve tie, je v niektorých prípadoch potrebné dopĺňať stravou alebo doplnkami výživy. Pokiaľ tak urobíme, môže sa dostaviť aj bonus vo forme napumpovaných svalov.
Medzi esenciálne aminokyseliny patrí leucín, izoleucín, valín, fenylalanín, lyzín, treonín, tryptofán, metionín a histidín.
Množstvo ľudí sa pri svojich tréningoch zameriava na nárast svalovej hmoty. Pokiaľ máte pocit, že sa stále nedostavujú želané výsledky, dôvodom môže byť práve nedostatok leucínu a fenylanínu. Tieto dve aminokyseliny dokážu podľa výskumov stimulovať nárast svalovej hmoty. Vedci z Univerzity of Texas testovali užitie 6 g týchto aminokyselín, ktoré boli orálne podané do jednej až dvoch hodín po tréningu. Štúdia potvrdila hypotézu, že aminokyseliny dokážu stimulovať nárast svalovej hmoty. Preto sa netreba báť suplementovať a svoju snahu podporiť aj takýmto spôsobom.
Tréneri aj výživoví poradcovia neustále zdôrazňujú, že pre správne budovanie svalovej hmoty je podstatná aj regenerácia. Tréningom sa totiž štruktúra svalov neustále narúša a nanovo buduje – práve takto funguje nárast svalovej hmoty. Aby bol však celý proces bezpečný, rýchly a fungoval, je potrebné dopriať telu oddych. Častokrát naše telo nestačí regenerovať tak rýchlo, ako by sme potrebovali. Hodiny strávené v posilňovni a množstvo odriekania tak môže výjsť nazmar. Preto je potrebné zvážiť, či telo nepotrebuje s regeneráciou pomôcť dodaním potrebných látok. Výskumy ukázali, že aminokyselina arginín hrá dôležitú úlohu práve v procese regenerácie. Výskumníci tvrdia, že tento fakt je spôsobený schopnosťou látky zvýšiť dostupnosť glukózy pre syntézu svalového glykogénu. Arginín by tiež mal pomáhať zvyšovať sekretáciu rastového hormónu, ktorý pôsobí na svalový rast. Momentálne však ešte nie je toto tvrdenie podložené dostatkom výskumov.
Práve ľudia, ktorí trénujú naozaj tvrdo a na svojej postave pracujú prakticky nonstop, by mali vedieť, že ich telo pri tréningu spotrebuje skutočne veľké množstvo látok, ktoré sa zväčša nedoplnia samé. Väčšina je pritom veľmi dôležitá. Vetvené aminokyseliny, známejšie ako BCAA, tvoria okolo jednej tretiny proteínov obsiahnutých vo svale. Navyše, ide o esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo, ale prijímame ich v strave. V tomto prípade ide o leucín, izoleucín a valín. Spoločne pôsobia na obnovu svalových bielkovín, ktoré sú zdrojom energie počas intenzívneho tréningu. Čím je tréning náročnejší, tým väčšia je aj ich spotreba. Dostatočný príjem BCAA bojuje proti únave svalov a napomáha ich správnej funkcii. Tieto aminokyseliny môžete dopĺňať pomocou výživových doplnkov, istú časť si však viete zabezpečiť správnou stravou. Odborníci sa zhodujú, že pokiaľ v strave prijímate dostatočné množstvo bielkovín, suplementáciou BCAA môžete len vyhodiť peniaze do koša. Predtým, ako investujete do kúpy tohto doplnku, sa preto poraďte s trénerom alebo výživovým poradcom.